بلاگ

مجازات حمل سلاح سرد و مهم ترین قوانین آن

مجازات حمل سلاح سرد و مهم ترین قوانین آن

سلاح سرد شامل ابزاری است که در صورت برخورد و تماس با بدن منجر به ایراد جراحت می‌شود و جان و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد. این نوع سلاح درهنگام استفاده، بر خلاف سلاح‌های گرم، حرارت، صدا و شعله ایجاد نمی‌کند. حمل، استفاده، صادرات و واردات، خرید و فروش سلاح سرد بدون مجوز، خلاف قانون و مجازات‌هایی برای آن تعیین شده‌است. در ادامه مطلب ما قصد داریم در رابطه با سلاح سرد و قوانین مرتبط با آن بیشتر صحبت کنیم. لطفا شما نیز تا انتهای مطالب با ما همراه بمانید.

برای مشاوره رایگان و شبانه روزی با بهترین وکیل تهران همین حالا با ما تماس بگیرید!

 

قوانین مربوط به سلاح

قوانین مربوط به سلاح
قوانین مربوط به سلاح مجموعه قوانینی هستند که به منظور مجازات دارندگان غیرقانونی سلاح و مهمات از جانب قانون‌گذار وضع شده‌اند. ضرورت وضع قانون دررابطه با سلاح و مهمات، به دلیل ایجاد امنیت و آرامش در جامعه و پیشگیری از وقوع جرم و جنایت است.
عدم محدودیت در حمل سلاح از جمله مواردی است که به شدت نظم عمومی جامعه را بر هم خواهدزد. به همین دلیل قانون‌گذار همواره محدودیت‌های زیادی برای انواع سلاح سرد و گرم در نظر گرفته‌است.
حفظ جان شهروندان از جمله مهم‌ترین وظایف حکومت است که باید همه شرایط و ملزومات تحقق آن‌را مهیا کند. بر همین اساس، در کشور ما نیز، افراد عادی از حمل انواع خاصی از سلاح سرد و گرم به همراه خود منع شده‌اند. بنابراین هرگاه اشخاصی برخلاف قانون عمل و این نوع از اسلحه را به همراه خود جابجا کنند، باتوجه به نوع سلاح، در برابر قانون قرار می‌گیرند و مستحق مجازات هستند.
قوانین منع حمل سلاح در کشور ما به نحوی مهم است که هیچ شخصی حتی برای دفاع و حفظ جان خود و نزدیکان، مجاز به حمل آن نیست و درصورتی که خلاف آن عمل‌کند، مجرم است.
البته حمل بعضی از انواع سلاح، برای برخی افراد، در صورت داشتن مجوز قانونی، بلامانع است. به عنوان مثال، کشاورزان و باغداران و صاحبان مشاغل مشابه می‌توانند سلاح گرم «پران» را با مجوز قانونی نگهداری و یا با خود حمل کنند.
اما به دلیل پیشگیری از رواج هرج و مرج و افزایش بی‌ثباتی، به طور کلی حمل سلاح برای عموم از منظر قانون ممنوع و خلاف امنیت روانی جامعه است.
در حال حاضر قوانین مرتبط با سلاح در کشور ما، شامل قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز است که در سال ۱۳۹۰ مورد بازنگری قرار گرفته و مشتمل بر ۲۱ ماده است. همچنین در قانون مجازات اسلامی نیز، درباره استفاده از سلاح و مجازات آن صحبت شده‌است.

⚖️ مطالعه بیشتر: پولشویی چیست و چه روش هایی دارد؟+مجازات پولشویی ⚖️

سلاح سرد چیست؟

سلاح سرد چیست؟

به‌موجب آئین نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز، سلاح سرد این‌گونه تعریف شده‌است:

«وسایل، آلات و ادواتی که بر خلاف اسلحه‌های گرم در اثر استفاده، صدا، شعله و حرارت ایجاد ننموده و اصابت آنها به بدن منجر به ایجاد پارگی، خونریزی، از کار افتادن موقت یا دائم اعضا و نهایتاً آسیب جسمی و روحی یا فوت می‌شود.»
همچنین در تعریف سلاح سرد جنگی نیز، در این آیین نامه این‌گونه آمده‌است:
«سلاحی که از آن در نیروهای مسلح برای نبرد تن به تن و دفاع شخصی استفاده می‌گردد، از قبیل سرنیزه قابل نصب روی سلاح جنگی و کارد سنگر و تیر و کمان غیرمتعارف.»

اگر شما در شرایطی قرار دارید که نیازمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استفاده از انواع سلاح هستید، پیشنهاد می‌دهیم با یک وکیل حقوقی و کیفری که در این باره دارای اطلاعات جامع و کافی است، مشورت‌کنید. یک وکیل باتجربه، علاوه‌بر این که قادر است پاسخ تمامی پرسش‌ها و ابهامات شما را بدهد، اطلاعات مفیدی را نیز به شما ارائه خواهدکرد.

⚖️ مطالعه بیشتر: فروش ملک مشاع و مهم ترین قوانین آن در سال 1400 ⚖️

سلاح گرم چیست؟

سلاح گرم چیست؟
آیین‌نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز، علاوه بر تعریف سلاح سرد، برای سلاح گرم نیز تعریفی ارائه کرده‌ و در ادامه، انواع آن‌را به سه دسته تقسیم کرده‌است. این آیین‌نامه در تعریف سلاح گرم این‌گونه بیان می‌کند:

«سلاحی که با استفاده از نیروی گاز باروت (نیروی حاصل از احتراق پیشرانه) یا به صورت دستی مسلح شده و توانایی پرتاب یک یا چند گلوله را به‌صورت تکی (تک تیر) و یا متوالی (رگبار) دارد. »

سپس در ادامه این تعریف، تقسیم بندی سه‌گانه‌ای برای انواع سلاح گرم ارائه می‌دهد که شامل سلاح گرم سبک، سلاح گرم نیمه سنگین و سلاح گرم سنگین است.
با تماس با شماره‌های درج‌شده در سایت و درخواست وکیل کیفری و یا مشاوره حقوقی، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره قوانین مربوط به حمل انواع سلاح به‌دست آورید .

⚖️ مطالعه بیشتر: سه طلاقه چیست و شرایط رجوع آن چگونه است؟ ⚖️

قتل با سلاح سرد

قتل با سلاح سرد
قتل با سلاح سرد اغلب در درگیری و نزاعات دسته جمعی صورت می‌گیرد. این گونه قتل‌ها در اکثر موارد بدون سوء نیت و قصد قبلی صورت می‌گیرد. البته این امر عمومیت نداشته و برخی قتل‌های رخ داده با این نوع سلاح، با قصد مجرمانه و برنامه ریزی از قبل همراه است.
در اکثر موارد ریشه اصلی قتل‌هایی که با سلاح‌های سرد به وقوع می‌پیوندد، ناشی از یک عصبانیت کنترل نشده و عدم کنترل خشم در درگیری‌های لفظی و‌ حتی خانوادگی می‌باشد.
طبق تحقیقات به عمل آمده و شواهد موجود مشخص شده است که اکثر مرتکبان قتل‌های خونینی که به واسطه سلاح‌های سرد انجام شده‌است، سنی در حدود ۲۲ الی ۴۲ سال که سن و سال جوانی است، داشته‌اند. همین موارد موجب شده‌است تا قانون‌گذار درباره حمل و استفاده از سلاح و حتی سلاح سرد، سخت گیری ویژه‌ای به خرج دهد.

در چنین موارد حساسی و به‌خصوص درباره درگیری‌های خانوادگی که موجب ضرب و جرح و حتی قتل می‌شود، درخواست یک وکیل خانواده باتجربه و استفاده از راهنمایی‌های او، می‌تواند تا حدود زیادی طرفین دعوا را از حقوق خود آگاه کند. همچنین مشاوره با وکیل و استفاده از تجربه او می‌تواند باعث کاهش بار روانی و استرس ناشی از نزاع پیش‌آمده، و جلوگیری از سخت‌تر شدن شرایط و کمکی در جهت حل مشکل با حداقل خسارات روحی و جسمی و مالی باشد.

⚖️ مطالعه بیشتر: مطالبه ثمن چیست و مهم ترین نکات حقوقی آن ⚖️

حکم استفاده از سلاح سرد

حکم استفاده از سلاح سرد
مطابق با مفاد ماده ۴ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز، حمل سلاح‌های سرد جنگی جرم می‌باشد. همچنین طبق قانون فوق علاوه‌بر آن که حمل سلاح‌های سرد جنگی جرم است، صادرات و وارد کردن، توزیع، تعمیر و معامله بدون مجوز آن نیز جرم است و مرتکبین طبق قانون مجرم هستند.
ماده ۶ این قانون نیز مجازات مقرر برای جرم فوق را مشخص نموده‌است. مطابق با مفاد قانون فوق‌الذکر، هر شخصی که بدون اخذ مجوز اقدام به خرید، نگه‌داری، معامله و حمل سلاح‌های سرد جنگی کند، به نود و یک روز الی شش ماه حبس و جزای نقدی بین ده تا بیست میلیون ریال محکوم خواهدشد.
البته مجازات مقرر شده فقط برای یک قبضه سلاح است. بنابراین اگر تعداد قبضه سلاح بیشتر از یک عدد باشد ،میزان مجازات یک درجه تشدید خواهد شد.
در ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی نیز درباره استفاده از سلاح سرد این‌گونه آمده‌است:

« هر کس به وسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد‌ یا با کسی گلاویز شود در صورتی‌که از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا دو سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهدشد.»

همچنین در تبصره ۱ همین ماده این‌گونه ذکر شده‌است که:

« حمل قمه، شمشیر، قداره و پنجه بوکس درصورتی که صرفاً به‌ منظور درگیری فیزیکی و ضرب و جرح انجام شود جرم محسوب و مرتکب به حداقل مجازات مقرر در این ماده محکوم می‌گردد. واردات، تولید و عرضه سلاح‌های مذکور ممنوع است و مرتکب به جزای نقدی درجه شش محکوم و حسب مورد این سلاح‌ها به نفع دولت ضبط یا معدوم می‌شود.»

همان‌طور که از این ماده مشخص می‌شود، استفاده از انواع سلاح مجازات حبس و شلاق را به‌دنبال دارد. حتی استفاده از سلاح سردی مانند چاقو می‌تواند از مصادیق جرم محاربه به حساب بیاید.
به علاوه حمل سلاح‌های سردی که در این تبصره از آن‌ها نام برده شده‌است نیز، درصورتی‌که مشخص شود با هدف استفاده در درگیری فیزیکی و نزاع بوده‌است، جرم تلقی می‌شود.

⚖️ مطالعه بیشتر: معامله فضولی و مهم ترین آثار حقوقی آن ⚖️

مجازات سلاح سرد مثل سلاح گرم است؟

در مقایسه مجازات مربوط به حمل و استفاده از سلاح سرد و گرم، باید در مرحله اول به این نکته توجه کرد که حمل و نگهداری سلاح گرم به خودی خود و حتی پیش‌از استفاده، توسط قانون‌گذار جرم‌انگاری شده‌است. درصورتی‌که درباره سلاح سرد، تنها حمل و نگهداری سلاح سرد جنگی جرم درنظر گرفته شده‌است.
به علاوه ، در مقایسه مجازات حمل و نگهداری و خرید و فروش و تعمیر و قاچاق سلاح سرد جنگی و انواع سلاح گرم، به‌طور کلی مجازات مربوط به سلاح سرد، سبک‌تر است.

ضرب و جرح با سلاح سرد

طبق ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی، هرگاه شخصی به‌طور عمد به دیگری ضرب و جرحی وارد کند که موجب آسیب شدید شود، در مرحله اول قصاص برای او اجرا می‌شود. اما اگر امکان اجرای قصاص وجود‌ نداشته‌باشد، مجرم به دو تا پنج سال حبس و در صورت درخواست فرد آسیب‌دیده، به پرداخت دیه، محکوم می‌شود.
در تبصره این ماده به این موضوع اشاره شده‌است که حتی درصورت شدید نبودن جراحات وارده، چنان‌چه از اسلحه و چاقو و موارد مانند آن در ایراد جراحت استفاده شده‌باشد، مجرم به سه ماه تا یک‌سال حبس محکوم می‌شود.

⚖️ مطالعه بیشتر: مجازات رشوه در قانون اسلامی – راشی و مرتشی کیستند؟⚖️

تفاوت سلاح سرد جنگی و غیر جنگی

تعریف سلاح سرد جنگی و غیر جنگی در آیین نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز صراحتاً بیان شده‌است که پیش‌تر به آن اشاره کردیم.
سلاح سرد غیر جنگی سلاحی است که بدون ایجاد صدا، آتش و گرما، باعث ایجاد جراحت و حتی مرگ می‌شود. اما سلاح سرد جنگی، سلاحی ویژه نیروهای مسلح است که در نبرد تن به تن و دفاع شخصی از آن استفاده می‌کنند.

دفاع مشروع چیست؟

در ماده ۱۵۶ قانون مجازات اسلامی آمده است:

« هرگاه فردی در مقام دفاع از نفس، عرض، ناموس، مال یا آزادی تن خود یا دیگری در برابر هرگونه تجاوز یا خطر فعلی یا قریب الوقوع با رعایت مراحل دفاع مرتکب رفتاری شود که طبق قانون جرم محسوب می‌شود، درصورت اجتماع شرایط زیر مجازات نمی‌شود:
الف- رفتار ارتکابی برای دفع تجاوز یا خطر ضرورت داشته باشد.
ب- دفاع مستند به قرائن معقول یا خوف عقلایی باشد.
پ- خطر و تجاوز به سبب اقدام آگاهانه یا تجاوز خود فرد و دفاع دیگری صورت نگرفته باشد.
ت- توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملاً ممکن نباشد یا مداخله آنان در دفع تجاوز و خطر مؤثر واقع نشود.»

براساس این ماده، چنان‌چه چهار شرط ضرورت داشتن عمل انجام‌شده، وجود شواهد و دلایل عقلانی برای دفاع، عدم وجود تجاوز اولیه از سوی فرد و عدم امکان کمک‌گرفتن از نیروهای دولتی برقرار باشد، موقعیت دفاع مشروع محقق می‌شود. در این حالت، اگر فرد رفتاری انجام‌دهد که به موجب قانون جرم است، مجازات نخواهدشد.
درحالت ثابت‌شدن شرایط دفاع مشروع، حتی دیه نیز به فرد مقابلی که شخص دربرابر حمله او از خود دفاع کرده‌است، تعلق نمی‌گیرد.
البته دقت داشته‌باشید که طبق قانون حمل سلاح‌های سرد جنگی و سلاح گرم، جرم است. پس به صرف همراه داشتن آن مستوجب مجازات است و از موضوع دفاع مشروع جدا خواهد‌بود.

⚖️ مطالعه بیشتر: قرار منع تعقیب به چه معناست و در چه مواقعی صادر می شود؟ ⚖️

نتیجه گیری

طبق قوانین موجود حمل و استفاده از سلاح سرد بدون داشتن مجوز قانونی جرم بوده و قانون مجازات‌هایی را برای آن معین کرده است. البته قانون به صورت صریح به این امر اشاره نکرده و همین امر، اما و اگرهای زیادی در این باره ایجاد کرده است. منتهی به واسطه متن قوانین دیگر نظیر قوانین دیه و ‌قصاص می‌توان به ممنوع بودن حمل و استفاده از سلاح‌های سرد پی برد.
فلسفه اصلی ممنوعیت انواع سلاح، به خطر افتادن نظم عمومی جامعه و سهولت ایجاد رعب و وحشت در دل مردم است. همچنین حمل و به همراه داشتن سلاح جان و سلامتی مردم جامعه را به شدت تحدید می‌کند.‌ زیرا در همه جوامع افرادی که فاقد صلاحیت اخلاقی و اختلالات روانی هستند وجود داشته و آزاد بودن حمل سلاح امکان وقوع حوادث وحشتناک و جنایت بار را بیش از بیش ازدیاد می‌کند.
اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این باره هستید؛ قطعا مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری اطلاعات کامل و جامع‌تری را در اختیار شما قرار خواهد داد، که برای این منظور می‌توانید همین حالا از طریق پل‌های ارتباطی موجود اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *